Cztery państwa Unii Europejskiej: Polska, Czechy, Francja i Anglia naciskają na Brukselę żądając takich samych subwencji dla energii atomowej (z powodu niskich emisji) na jej rozwój, jakie dostają energie odnawialne, słoneczna i wiatrowa. Pisze o tym niemiecki Spiegel i Süddeutsche Zeitunung powołując się na pismo z tych krajów wysłane do Brukseli przed europejskim spotkaniem ministrów Gospodarki i Energii, które ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Kraje te chcą, żeby sklasyfikować energię atomową jako niskoemisyjną co pozwoli na subwencjonowanie nie tylko samej budowy elektrowni ale i sprzedaży prądu.
Tobias Münchmeyer, specjalista od energii w Greenpeace ostrzega: „Jak już raz energia atomowa zostanie zrównana z energią odnawialną, to skutkiem będą subwencje atomowe sięgające miliardów.” Rząd niemiecki nie powinien „się dać nabrać na tego konia trojańskiego państw atomowych,” postuluje Münchmeyer.
Sceptyczny jest także dyplomata angielski w Brukseli – zrównanie obu technologii oznacza że: „energia atomowa dostanie solidne wsparcie a jednocześnie zredukują się inwestycje w energię ze źródeł odnawialnych”.
Wielka Brytania ma w planach budowę czterech elektrowni jądrowych, budowa ich jeszcze nie ruszyła, ponieważ nie znalazło się jeszcze żadne przedsiębiorstwo gotowe zainwestować miliardy w technologię, której przyszłość jest niepewna. Z tych projektów wycofały się niedawno niemieckie koncerny Eon i RWE. Dlatego Anglii bardzo zależy na zreformowaniu rynku energetycznego i chce wprowadzić opłaty za dostawę energii do sieci, a na to potrzebuje zgody Brukseli. Bruksela wyda na to zgodę tylko wtedy jeśli rozwój energii atomowej „odpowiada celom europejskim,” , czyli zostanie zrównana z energiami odnawialnymi – powiedział Joaquín Almunia, Europejski Komisarz ds. Konkurencji
Czy do tego dojdzie zależy od Europejskiego Komisarza ds. Energii Günthera Oettinger, który ” jest skłonny przedyskutować różne opcje”. Do czerwca zamierza wysłuchać wszelkich propozycji, także tych dotyczących rozwoju OZE.
Pod koniec czerwca szefowie rządów mają zadecydować o nowych przepisach regulacyjnych na szczycie w Brukseli. Rząd niemiecki nie ma jeszcze ustalonego stanowiska w tej sprawie – nie wiadomo czy będzie głosował za zrównaniem energii odnawialnych z nuklearną czy przeciw.
na podstawie:
http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,827295,00.html
Odwiedź: poznajatom.org – stronę kampanii na rzecz zwiększania wiedzy społeczeństwa na temat energetyki jądrowej
Poznaj atom – kampania na rzecz świadomości społecznej – strona na Facebooku