Polityka energetyczna: Polska, Czechy, Francja i Anglia żądają od Brukseli subwencji dla energii atomowej

Cztery państwa Unii Europejskiej: Polska, Czechy, Francja i Anglia  naciskają na Brukselę żądając takich samych subwencji dla energii atomowej  (z powodu niskich emisji) na jej rozwój,  jakie dostają energie odnawialne, słoneczna i wiatrowa. Pisze o tym niemiecki Spiegel i Süddeutsche Zeitunung  powołując się na pismo z tych krajów wysłane do Brukseli  przed  europejskim spotkaniem ministrów Gospodarki i Energii, które ma  się odbyć w przyszłym tygodniu. Kraje te chcą, żeby  sklasyfikować  energię atomową jako niskoemisyjną co pozwoli na subwencjonowanie nie tylko samej budowy elektrowni ale i sprzedaży prądu.

Tobias Münchmeyer, specjalista od energii w Greenpeace ostrzega: „Jak już raz energia atomowa zostanie zrównana z energią odnawialną, to skutkiem będą subwencje atomowe sięgające miliardów.”  Rząd niemiecki nie powinien „się  dać nabrać na tego konia trojańskiego państw atomowych,”   postuluje Münchmeyer.

Sceptyczny jest także dyplomata angielski w Brukseli –  zrównanie obu technologii oznacza że:  „energia atomowa dostanie solidne wsparcie a jednocześnie zredukują się inwestycje w energię ze źródeł odnawialnych”.

Wielka Brytania ma w planach budowę czterech elektrowni jądrowych, budowa ich jeszcze nie ruszyła,  ponieważ nie znalazło się jeszcze żadne przedsiębiorstwo gotowe zainwestować miliardy w technologię, której przyszłość jest niepewna. Z tych projektów wycofały się niedawno niemieckie koncerny  Eon i RWE.   Dlatego  Anglii bardzo zależy na zreformowaniu rynku energetycznego i  chce wprowadzić opłaty za dostawę energii do sieci, a na to potrzebuje zgody Brukseli.  Bruksela wyda na to zgodę tylko wtedy jeśli rozwój energii atomowej „odpowiada  celom europejskim,”  , czyli zostanie zrównana z energiami odnawialnymi –  powiedział Joaquín Almunia, Europejski Komisarz ds. Konkurencji

Czy do tego dojdzie zależy od Europejskiego  Komisarza ds. Energii Günthera Oettinger, który   ” jest skłonny przedyskutować   różne opcje”.  Do czerwca zamierza wysłuchać wszelkich propozycji, także tych dotyczących rozwoju OZE.

Pod koniec czerwca szefowie rządów mają  zadecydować o nowych przepisach regulacyjnych  na szczycie w Brukseli. Rząd niemiecki  nie ma jeszcze ustalonego stanowiska w tej sprawie  – nie wiadomo czy będzie głosował za zrównaniem energii odnawialnych z nuklearną czy przeciw.

na podstawie:

http://www.sueddeutsche.de/politik/konkurrenz-zu-erneuerbaren-energien-eu-staaten-fordern-subventionen-fuer-atomkraft-1.1331385

http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,827295,00.html

Odwiedź: poznajatom.org –  stronę kampanii na rzecz zwiększania wiedzy społeczeństwa  na temat energetyki jądrowej

Poznaj atom – kampania na rzecz świadomości społecznej – strona na Facebooku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: