Gaz łupkowy: 3 min grozy z TVP Gdańsk

W gminie Słupsk, w żwirowni nielegalnie wylewano toksyczne odpady z poszukiwań gazu łupkowego .  Wójt gminy, po kontroli,    zgłosił sprawę do prokuratury.

„Sprawę badają inspektorzy ze słupskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a słupski wójt powiadomił o sprawie prokuraturę. Na razie urzędnikom z WIOŚ udało się potwierdzić: ” że maź wylewano w nieodpowiednim miejscu, bo na właściwą działkę nie można było dojechać z powodu braku drogi dojazdowej (jest w trakcie budowy) ” Między 1-5 marca do wyrobiska w Głobinie trafiło ok. 217 ton szlamu pochodzącego z odwiertów gazu łupkowego, które w Miszewie w gminie Trzebielino prowadzi amerykańska spółka BMK Petrolium.”  (za emetro.pl)

Ta relacja potwierdza smutną rzeczywistość, którą przewidujemy  od miesięcy w całym kraju – brak kontroli nad grożnym dla środowiska i zdrowia ludzi procesem poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego.

Istnieją uzasadnione obawy, że podobnych przypadków może być w Polsce więcej, a cała sprawa pokazuje beztroskę z jaką podchodzi się do poszukiwań gazu łupkowego.

Informacja pojawia się kilka dni po triumfalnym raporcie  Państwowego Instytutu Geologicznego o nieszkodliwości wydobycia gazu łupkowego (opartego na jednym, wybranym odwiercie ?!)

Przestawiciele Partii Zieloni 2004 skierowali  wniosek do Najwyższej Izby Kontroli, domagając się pilnej, niezależnej kontroli procesu przydzielania koncesji.

Reportaż w TVP Gdańsk

na podstawie: eko-unia.pl, emetro.pl

Reklamy

One response to this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: