Warszawa – Okupacja baru Prasowego

9 grudnia grupa ok. 30 osób wdarła się do zamkniętego baru mlecznego „Prasowy” przy ul. Marszałkowskiej 10/16. Popularna jadłodajnia w ścisłym centrum stolicy została zamknięta, ponieważ nie była w stanie poradzić sobie z opłacaniem rosnącego czynszu. Lokal, w którym bar prowadził swoją działalność znajdzie teraz najprawdopodobniej nowego najemcę. Szukają go urzędnicy Ratusza, ponieważ jest to nieruchomość należąca do miasta.

Przeciwnicy zamknięcia „Prasowego” skrzyknęli się na Facebooku i przygotowali akcję przywrócenia mu jego dawnej funkcji. Ok. 15.00 włamali się do niego po czym uruchomili tutejszą kuchnię przy użyciu własnych urządzeń. Przygotowywano w niej m.in. naleśniki i pierogi, za które klienci mogli płacić takie sumy, jakie uznali za stosowne. Jadłodajnia została otoczona potem przez policję, która zmusiła ok. 18.00 strajkujących do opuszczenia budynku. Wcześniej zdążyli oni m.in. usunąć własny sprzęt w obawie przez jego konfiskatą.

Protestujący deklarowali, że nie są powiązani z żadnym środowiskiem politycznym, a ich akcja jest wyrazem sprzeciwu wobec warszawskiej polityki lokalowej, obejmującej eksmisje, reprywatyzację oraz gwałtowne podwyżki czynszu. Krytykują utrudnianie działalności miejscom pożytecznym społecznie poprzez śrubowanie opłat za korzystanie z lokali, co sprzyja postępowi gentryfikacji, segregacji przestrzennej oraz przejmowaniu miasta przez ekskluzywne punkty usługowe. Są to np. banki i drogie restauracje, niedostępne wielu osobom. Uczestnicy protestu posługują się również hasłami ruchu Oburzonych, domagając się „prawdziwej demokracji, teraz”. Akcja ma być powtarzana również w najbliższych dniach. Okupujący „Prasowy” chcą przywrócić mu społeczne funkcje na rzecz lokalnej społeczności.

Przedstawiciele Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami ocenili inicjatywę jako włamanie, a nie nielegalne wejście oraz oskarżyli protestujących o powiązania ze skrajną lewicą. W trakcie akcji urzędnicy ZGN wymienili zamki w drzwiach lokalu. Protestujący podsumowali zakończenie pierwszego dnia swojej inicjatywy następującymi słowami: Na dziś już po wszystkim. Potężne siły policji bohatersko zamknęły w kordonie leniwe i naleśniki. Spisali też dwie przypadkowe osoby.

źródło:  Warszawa – Okupacja baru Prasowego – lewica.pl.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: