Gdzie szukać lokalnej żywności?

Pomidory z Hiszpanii, jabłka z Francji, ogórki z Portugalii? Z obowiązkową styropianową tacką owiniętą folią spożywczą… Czy podczas zakupów w osiedlowym supermarkecie zwracacie uwagę na to, skąd przyjechały warzywa i owoce?

Bądź locavore, czyli wybieraj żywność lokalną

W Polsce coraz większą grupę osób obchodzi nie tylko cena i wygląd, ale także lokalne pochodzenie produktów. Kupując w warzywa, olej lub miód bezpośrednio od rolnika mamy pewność, że są świeże i że nie dojrzewały w samochodzie jadącym setki kilometrów. A właśnie odległość, jaką musi przebyć pożywienie, zanim zostanie skonsumowane, jest kluczowa dla idei locavore. „Żywnościokilometry” (ang. food miles) powinny zostać zredukowane są do niezbędnego minimum (górną dopuszczalną granicą jest 100 km).

Dlaczego żywność lokalna lepsza od produktów importowanych?

Niepotrzebne są dodatkowe opakowania, przetwarzanie i chłodzenie. Niewielkie odległości pozwalają na mniejsze zużycie energii i paliwa, a w końcowym rezultacie na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto dzięki skróceniu dystansu, konsument ma szansę poznać producenta swojej żywności i wesprzeć konkretnego człowieka, zamiast międzynarodową sieć sprzedaży.

więcej:  Gdzie szukać lokalnej żywności? – ulicaekologiczna.pl.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: