Klaudia Wojciechowicz: Deweloper ważniejszy niż dzieci. Protest przeciwko likwidacji ogródka jordanowskiego w Warszawie

W ogródku jordanowskim przy ul. Szarej bawi się już czwarte pokolenie dzieci. To miejsce, w którym bawili się ich rodzice a także dziadkowie, miejsce które subtelną nicią łączy w czasie kolejne pokolenia.

Kiedy w ubiegłym roku, zgodnie z dekretem Bieruta, teren parku powrócił do spadkobiercy, Rada m.st. Warszawy jednogłośnie zaleciła wstrzymanie wszelkich kroków zmierzających do inwestycji na terenie parku. Mimo to Biuro Gospodarki Nieruchomościami podpisało akt notarialny z deweloperem.

Można pomyśleć, że to w gruncie rzeczy niewielki problem. Dotyczący zaledwie garstki matek z dziećmi lub starszych pań. Z pozoru, bo w rzeczywistości problem jest olbrzymi.

Nie chodzi bowiem o jeden mały ogródek ale o priorytety oraz model sprawowania władzy i gospodarowania miastem. Model, w którym ponad jakość życia i dobro mieszkańców przedkłada się zyski i korzyści firm. To przejaw w mikro skali drapieżnego korporacjonizmu, w myśl którego, z bezwzględną konsekwencją próbuje się zawłaszczyć coraz większe obszary przestrzeni publicznej i przekazać je w ręce sektora prywatnego. Wycinanie drzew, oddawanie niewielu pozostałych w miastach terenów zielonych pod zabudowę biurową czy parkingi to nie tylko problem jednego skweru na Powiślu, to sytuacja powtarzająca się w wielu miejscach Warszawy i całego kraju. Nie jestem przeciwko postępowi, wiem że miasta rozrastają się i zmieniają, a rzeczy nowe wypierają stare, czy jednak nie jest możliwe aby proces ten był przeprowadzany mądrze i racjonalnie? W imię jakich wartości ma się ów postęp odbywać,  jeśli nie dobra mieszkańców i poprawy jakości życia?

więcej:  Deweloper ważniejszy niż dzieci. Protest przeciwko likwidacji ogródka jordanowskiego w Warszawie » eko-wiadomości | ekologiczne rodzicielstwo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: