Welzer: Stoimy u progu wielkiej zmiany (1)

Michał Sutowski, Krytyka Polityczna: Wielkie kryzysy bywają okazją do wielkich zmian – w latach 30. zmienił się na Zachodzie paradygmat zarządzania gospodarką. Czy tym razem straciliśmy okazję do przemyślenia naszego systemu na nowo?

Harald Welzer: Nie jestem ekonomistą, ale uważnie czytam gazety. Na pewno straciliśmy okazję, jeśli chodzi o regulację banków i systemu finansowego. Mechanizmy ratunkowe, jakie zastosowano w przypadku banków – jeśli pominąć założenie, że mamy do czynienia z wielką kradzieżą – można tłumaczyć chyba tylko na gruncie psychologii. Jest to bowiem sytuacja, kiedy wszyscy zainteresowani wiedzą, że podtrzymują proces, który nie ma szans zakończyć się sukcesem. Wiedzą o tym czytelnicy gazet i politycy odpowiedzialni za nasze finanse. Z pewnością jednak nasz kryzys był niesamowitą, spektakularną lekcją dla aktorów na rynku finansowym – że można zrobić wszystko. Każdy, kto działa na rynku derywatów i innych instrumentów finansowych, zobaczył jak na dłoni, w jak horrendalnej skali zastosować można starą regułę, że zyski są prywatne, ale już straty się uspołecznia. Tak otwarcie, że nawet krytycy kapitalizmu odwracają się z przerażeniem.

Więcej:  Krytyka Polityczna (bardzo ciekawy wywiad z niemieckim psychologiem społecznym,  autorem Wojen klimatycznych,  Haraldem Welzerem)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: