Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKIEJ: ENERGIA JĄDROWA ZNOKAUTOWANA

Według wstępnych danych, wynik referendum we Włoszech stanowi zwycięstwo demokracji i miażdżącą porażkę energetyki jądrowej. Wstępne szacunki podają: 95% głosów przeciwko energii atomowej i zaledwie 5% za. Co więcej, w referendum – po raz pierwszy od 1995 roku – wzięła udział ponad połowa Włochów, zatem jego rezultat jest prawnie wiążący.

Tak mocny sprzeciw jest kamieniem milowym w historii Włoch. Upłynęło 25 lat od poprzedniego referendum w sprawie atomu i Włosi znów opowiedzieli się przeciw energetyce jądrowej. W ostatnich miesiącach, Greenpeace prowadził wyjątkowo intensywną kampanię we Włoszech, której celem było przebicie się przez media, kontrolowane przez premiera Berlusconiego, z informacją na temat kosztów i bezpieczeństwa energetyki atomowej. Budowa planowanych przez rząd Włoch siłowni jądrowych o mocy 13 GW, oznaczałaby koszt rzędu 60 mld euro.

„Jeszcze parę tygodni temu, doprowadzenie do referendum wydawało się zadaniem nie do wykonania. Miałem okazję obserwować fantastyczną mobilizację Włochów w sytuacji, w której krytycy rządowego programu atomowego nie mieli dostępu do telewizji. Mieszkańcy Włoch wykazali się jednak odpowiedzialnością za swoją przyszłość – dzięki niej kolejny kraj pożegnał się z atomem i wybrał drogę zielonej i bezpiecznej energii. Grazie Italia!” – powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

źródło: www.greenpeace.org

 

 

 


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: